برگزاری چهل و یکمین جلسه تفسیر نهج البلاغه توسط استاد مجد فقیهی

برگزاری چهل و یکمین جلسه تفسیر نهج البلاغه توسط استاد مجد فقیهی

پنجشنبه, ۱۹ مهر, ۱۳۹۷

تفسیر نهج البلاغه توسط استاد مجد فقیهی روز سه شنبه ۱۷ مهر ۹۷ در نمازخانه دانشگاه برگزار شد.

در این جلسه استاد به تفسير حکمت ۲۵۷ نهج البلاغه پرداختند.

حضرت در این کلام نورانی به كميل بن زياد نخعى  فرمودند :

يَا كُمَيْلُ، مُرْ أَهْلَکَ أَنْ يَرُوحُوا فِي كَسْبِ الْمَكَارِمِ، وَيُدْلِجُوا فِي حَاجَةِ مَنْ هُوَ نَائِمٌ. فَوَ الَّذِي وَسِعَ سَمْعُهُ الاْصْوَاتَ، مَا مِنْ أَحَدٍ أَوْدَعَ قَلْباً سُرُوراً إِلاَّ وَخَلَقَ آللّهُ لَهُ مِنْ ذلِکَ السُّرُورِ لُطْفاً. فَإِذَا نَزَلَتْ بِهِ نَائِبَةٌ جَرَى إِلَيْهَا كَالْمَاءِ فِي انْحِدَارِهِ حَتَّى يَطْرُدَهَا عَنْهُ كَمَا تُطْرَدُ غَرِيبَةُ الاْبِلِ.

اى كميل! خانواده‌ات را دستور ده كه روزها در كسب فضايل و مكارم بكوشند وشامگاهان در انجام حوائج مردمى كه در خوابند تلاش كنند. سوگند به كسى كه تمام صداها را مى‌شنود، هركس سرور و خوشحالى در قلبى ايجاد كند خدا از آن سرور برايش لطفى مى‌آفريند كه هرگاه مصيبتى بر او وارد شود اين لطف همچون آب (در يك سطح شيب‌دار، به سرعت) به سوى او سرازير شود تا آن مصيبت را از وى (بشويد و) دور سازد، همان‌گونه كه شتر بيگانه از گله (يا از چراگاه خصوصى) رانده مى‌شود.

استاد مجد فقیهی گفتند: روز جای کسب مکارم اخلاق است کما اینکه امام علی (ع) در خطبه متقین اهل تقوا را اینگونه توصیف کردند که اهل تقوا در روز در پی کسب علم، حلم و انجام کار نیک هستند.

ایشان بیان کردند: انسان در تمام مراحل حیات، خلق و صفتی از او بروز می کند. آن زمان که این خلق و صفت با کرامت انسانی همراه باشد نشان از تحقق مکارم اخلاق است.

برای دریافت صوت اینجا کلیک کنید.