برگزاری مراسم «محفل انس با شهدا»

برگزاری مراسم «محفل انس با شهدا»

یکشنبه, ۷ اسفند, ۱۴۰۱

با هماهنگی مدیریت امور دانشجویی و فرهنگی و همکاری انجمن علمی دانشجویی ارتباطات و تبلیغ فرهنگی، مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهدا با عنوان: «تجلی فرهنگ دینی در سیره شهدا» با حضور اساتید، مدیران، کارمندان و دانشجویان در سالن اجتماعات سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در روز دوشنبه ۱/۱۲/۱۴۰۱ برگزار گردید.
در این مراسم، بعد از قرائت قرآن، اجرای سرود ملی و پخش کلیپ ویژه دفاع مقدس، حجت‌الاسلام‌والمسلمین ماندگاری سخنرانی کرده و سپس حاضران از شعرخوانی، مداحی و روضه‌خوانی مداح کشوری و یادگار هشت سال دفاع مقدس، حاج صادق آهنگران بهره‌مند شدند.
حجت‌الاسلام ماندگاری، ضمن گرامیداشت یاد شهدای انقلاب به‌ویژه سرداران شهید دوران مقدس و مدافع حرم، با اشاره به روایتی از امام صادق (ع) به تبیین رابطه بعثت و سیره شهدا پرداخته و بیان کردند: اساس بعثت انبیاء بر این نکته استوار بود که به بشریت اعلام کنند: اخبار عالم سه دسته‌اند؛ یک دسته، اخباری که کاملا درست است (صدق الله العلی العظم)؛ یک دسته اخباری هستند که صددرصد، دروغ است و آن هم اخبار دشمنان اسلام است و دسته سوم، اخباری است که مشکوک‌اند و از طرف عوام الناس است؛ لذا راست و دروغ آنها آشکار نیست.
ایشان افزودند: اخبار راست، متعلق به انبیاء و اولیای الهی است. اخبار دروغ، متعلق به جبهه ابلیس است و اخبار مشکوک، متعلق به عامه است. بر این اساس، انسان عاقل، همیشه خود را با اخبار راست تنظیم می‌کند و به آنها اعتماد دارد و از آنها پیروی می‌کند؛ چنانکه امام صادق (ع) می فرمایند: «العقل، ما عبد به الرحمن و اکتسب به الجنان».
ایشان، از ویژگی‌های بارز شهدا را اطاعت و پیروی از اخبار صدق معرفی کرده و با ذکر خاطراتی از شهدای دفاع مقدس؛ یادآور شدند که وقتی سوال می‌شود؛ در جبهه‌ها چه خبر بود؟، در پاسخ باید گفت: در جبهه‌ها فقط خدا بود و خدا بود. خداگفتن در جبهه با خدا گفتن امثال ما متفاوت بود و آنها با حق‌الیقین نام خدا را بر زبان جاری می‌ساختند و لذا خداوند به شهدا بالاترین اجر و درجات را عطا می‌کند؛ هم‌چنانکه امثال شهید سلیمانی را خداوند، هم عزت داد، هم قدرت داد، هم محبت او را در همه جان‌ها نشاند.
حجت‌الاسلام ماندگاری با اشاره به حوادث اخیر کشور و اینکه گروهی، فریب دشمن را خورده و از صراط مستقیم و خط پیروی از سیره شهدا و انقلاب دور شدند، بیان کردند؛ در هیچ دوره‌ای از بعثت انبیاء و معصومین (ع) تاکنون، آمار کسانی که قابل هدایت به سوی آموزه‌های الهی هستند، به اندازه هدایت‌پذیران امروزی نیست و این بالاترین دستاورد انقلاب اسلامی است که نشانه خوب کارکردن و درست حرکت کردن نظام انقلاب اسلامی است.
در ادامه این مراسم، یادگار هشت سال دفاع مقدس حاج صادق آهنگران، به شعرخوانی و مداحی گزیده‌هایی از نوحه‌های انقلابی دوران دفاع مقدس پرداختند.

منبع خبر: مدیریت امور دانشجویی و فرهنگی